Ujęcia wody

Obszar gminy Przemków zaopatrywany jest w wodę z pięciu ujęć wody. Zlokalizowane są one na Osiedlu Głogowskim, w miejscowościach Szklarki, Wysoka, Ostaszów oraz Wilkocin.
Ujęcie wody „Osiedle głogowskie”

W skład ujęcia wchodzą trzy studnie wiercone o głębokości 45,0 – 46,0 m. Ujęcie istnieje od 1974 roku i początkowa było użytkowane przez Zielonogórską Kopalnię Surowców Mineralnych. W roku 1994 jedna z trzech studni przeznaczono dla potrzeb zaopatrywania w wodę mieszkańców miasta Przemków. W końcówce lat 90-tych ze względów finansowych ZKSM przekazały pozostałe dwie studnie dla miasta Przemkowa. Od tego czasu najpierw ZGKiM w Przemkowie, a następnie PWiK w Przemkowie prowadzi eksploatację tego ujęcia. Obecnie z tego ujęcia wody zaopatrywani są mieszkańcy znacznej części miasta Przemkowa (centrum miasta oraz Os. Głogowskie). Badania składu wody ujmowanej na ujęciu (tzw. woda surowa) wykazały, że odpowiada ona polskim normom sanitarnym w zakresie zaopatrzenia ludności, czyli innymi słowy zdatna jest do picia. Dlatego też woda ujmowane ze studni nie podlega procesom uzdatniania. Okresowo prowadzone jest natomiast dezynfekcja wody, zapobiegająca namnażaniu się bakterii w sieci wodociągowej.

Ujęcie wody „Szklarki”

W skład ujęcia wchodzi jedna studnia wiercona o głębokości 53 m. Istnieje ono od roku 1983. W roku 2002 w związku ze zmniejszeniem jego wydajności zostało ono wyremontowane. W wyniku prac rekonstrukcyjnych studni wydajność ujęcia wróciła do stanu pierwotnego. Obecnie z tego ujęcia zaopatrywani są mieszkańcy miejscowości Szklarek, Piotrowic, Karpie oraz część mieszkańców miasta Przemków (duża i mała Huta oraz os. Młynowo). Skład wody surowej nieznacznie odbiega od polskich norm sanitarnych w zakresie zaopatrzenia ludzi w wodę, dlatego wodę poddaje się uzdatnianiu. Tym celu zaprojektowana została stacja uzdatniania wody, która składa się z zestawu filtrów. Po uzdatnieniu woda poddawana jest dezynfekcji i tłoczona do sieci.

Ujęcie wody „Wysoka”

Ujęcie to składa się z trzech studni wierconych o głębokości 34,0 -42,0 m. Wykonane one zostały w latach SW1 – 1965, SW2 – 1980 oraz SW3 – 1982, przy czym studnia SW1 jest studnią awaryjną (uruchamiana tylko w razie potrzeby). Z ujęcia wody zaopatrywani są mieszkańcy wsi Wysoka, Jakubowo Lubińskie, Łąkociny, Jędrzychówek oraz Jabłonów (za pośrednictwem PWK w Chocianowie). Również jak w przypadku wody z ujęcia na Osiedlu Głogowskim badania składu wody surowe wykazały jest zdatna jest do picia. Dlatego też woda ujmowane ze studni nie podlega procesom uzdatniania. Okresowo prowadzone jest natomiast dezynfekcja wody, zapobiegająca namnażaniu się bakterii w sieci wodociągowej.

Ujęcie wody „Wilkocin”

Jest to jedyne ujęcie wody, którego nie można dostrzec na powierzchni ziemi. Dzieje się tak dlatego, że całe ujęcie zlokalizowane jest w podziemnym bunkrze. Składa się ono z dwóch pomp wierconych o głębokości 45,0 – 47,7 m. Jedna ze studni istnieje od roku 1988, druga natomiast od 2007, przy czym podczas budowy drugiej studni pierwsza została gruntownie wyremontowana. Z tego ujęcia zaopatrywani są mieszkańcy wsi Wilkocin.

error: Content is protected !!