Od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce został nałożony obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. Każdy właściciel nieruchomości, który zużywa wodę i nie ma możliwości odprowadzania nieczystości płynnych do systemów zbiorowego odprowadzania ścieków (kanalizacji sanitarnej) jest zobowiązany do zgłoszenia posiadanych urządzeń gromadzących nieczystości płynne do rejestru prowadzonego przez gminę. W imieniu gminy taki rejestr prowadzi nasze Przedsiębiorstwo. Zgłoszenia do rejestru jak i późniejsze zmiany takie jak zmiana pojemności zbiornika lub budowa przydomowej oczyszczalni ścieków w miejsce szamba należy dokonywać przez wypełnienie i wysłanie lub dostarczenie formularza dostępnego tutaj. Brak prawidłowego zgłoszenia do ewidencji zagrożony jest karą grzywny do 5 tys. zł.
Czy mam zbiornik bezodpływowy (szambo) czy przydomową oczyszczalnię ścieków ?
Przed 2017 rokiem, budowa szamba o pojemności do 10 m³ nie wymagała zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Jednak od 1 stycznia 2017 roku, zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego, budowa szamba o pojemności do 10 m³ wymaga zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwa powiatowego). Budowa zbiornika bezodpływowego o pojemności większej niż 10 m3 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwa powiatowego) zawsze wymagała budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, a w przypadku oczyszczalni o przepustowości większej niż 7,5 m3/dobę wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Należy pamiętać, że odpowiedniego zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej należy dokonać przed budową zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Podstawa prawna art 29 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy Prawo budowalne z dnia 7 lipca 1994 r.